Země otevírají hranice. Evropská unie radí, jak bezpečně cestovat

Většina z 27 členských zemí EU již překonala vrchol pandemie. Země EU proto postupně otevírají ekonomiku i hranice.
Slovensko již otevřelo hranice s Maďarskem, Českou republikou, Rakouskem, Německem, Lichtenštejnskem, Švýcarskem, Slovinskem, Chorvatskem, Bulharskem, Řeckem, Kyprem, Maltou, Estonskem, Litvou, Lotyšskem, Finskem, Norskem, Dánskem a Islandem.

S danými zeměmi se obnovují také všechny formy dopravy.

Česko otevřelo hranice s Rakouskem a Německem 5. června. Od 27. května má země otevřela hranice se Slovenskem a Maďarskem, ale s omezeními.

Od 15. června budou moci občané České republiky a občané EU z východních a pobaltských členských států, Finska a Norska cestovat do země a ze země bez jakýchkoli omezení.

Sousední Polsko otevřelo v sobotu své hranice se sousedními zeměmi Evropské unie, které byly v důsledku pandemie nového koronaviru uzavřeny téměř tři měsíce.

Polsko ještě v pátek otevřelo své hranice s Litvou a následně v sobotu o půlnoci i hranice se Slovenskem, Českem a Německem.

K 16. červnu otevírají hranice i další země EU.

Rakousko se bez omezení otevře 30 zemím, včetně Itálie. „Ano, otevíráme hranice. Ano, cestování například do Itálie, Řecka, Chorvatska bude možné,“ sdělil rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg. Hranice podobně uvolňuje i Německo.

Rakousko již 4. června otevřelo své hranice s Německem, Švýcarskem, Lichtenštejnskem, Slovenskem, Slovinskem, Maďarskem a Českou republikou.

Lidé přicházející do Rakouska z jakékoli jiné země však musí předložit lékařské osvědčení prokazující negativní test COVID-19. Osvědčení nesmí být starší než čtyři dny.

Chorvatsko 15. června znovu otevře své hranice všem občanům EU, včetně Spojeného království, bez povinnosti karantény.

Chorvatsko se ještě v polovině května bez omezení otevřelo státním příslušníkům České republiky, Maďarska, Rakouska, Estonska, Lotyšska, Litvy, Polska, Slovinska, Německa a Slovenska.

Slovinsko otevřelo hranice 15. května občanům ze 17 zemí včetně sousedních zemí, jako jsou Rakousko, Chorvatsko a Maďarsko. Černá Hora a Itálie se do tohoto seznamu přidávají od 15. června.

Kypr otevřel turistickou sezónu 9. června. Občané z Řecka, Malty, Bulharska, Norska, Rakouska, Finska, Slovinska, Maďarska, Izraele, Dánska, Německa, Slovenska a Litvy však mohou Kypr navštívit pouze s podmínkou, že se prokáží negativním testem na COVID 19. Osvědčení nesmí být starší dny.

Francie budou moci cestující z členských států EU, jakož iz Andorry, Islandu, Lichtenštejnska, Monaka, Norska, San Marina, Švýcarska a Vatikánu navštívit od 15. června bez omezení

Německo 15. června ruší hraniční omezení pro cestující přijíždějící z EU, Švýcarska, Norska, Islandu, Lichtenštejnska a Spojeného království.

Belgie od pondělí 15. června otevírá hranice pro občany z EU, Velké Británie a dalších čtyř schengenských zemí (Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Island a Norsko).

Španělsko otevře své hranice se zeměmi schengenského prostoru s výjimkou Portugalska 21. června a ne až 1. července, jak bylo původně plánováno.

Itálie otevřela své hranice již 3. června občanům EU, Velké Británie, schengenského prostoru, Andorry a Monaka.

Přijde i otevírání vnějších hranic
Evropská komise zároveň svým členským zemím doporučuje, aby po 30. červnu přistoupily na částečné a postupné zrušení cestovních omezení pro občany ze třetích zemí.

Komise doporučila členským i přidruženým státům schengenského prostoru, aby kontroly na vnitřních hranicích, zavedené z důvodu šíření nemoci COVID-19, zrušily do 15. června, dočasné omezení pro nepodstatné cestování do prostoru EU prodloužily do 30. června, a od 1. července stanovily společný přístup k postupnému zrušení cestovních omezení i na vnějších hranicích Unie.

„Mezinárodní cestování je klíčové pro cestovní ruch a pro podnikání, jakož i pro opětovné spojení rodin a setkání s přáteli. I když musíme být všichni opatrní, nadešel čas na konkrétní odškodnění za zrušení omezení v zemích, jejichž zdravotní situace je podobná situaci v EU, a na obnovení vízových operací,“ popsala situaci eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová.

Aktuální situace v souvislosti s opětovným otevíráním vnitřních hranic v EU bude ve čtvrtek 18. června 2020 předmětem plenární rozpravy v europarlamentu.

Poslanci EU přijmou k této otázce v pátek i samostatné usnesení. Plénum bude následně hlasovat o nelegislativním usnesení, jehož návrh zdůrazňuje, že urychlený a koordinovaný návrat k plně funkčnímu schengenskému prostoru.

Poslanci také pravděpodobně odmítnou nekoordinované bilaterální dohody jednotlivých členských států EU a zdůrazní důležitost zásady nediskriminace při opětovném otevírání hranic.

Jak bezpečně cestovat
S postupným uvolňováním hranic a volnějším cestováním po Unii je stále třeba myslet hlavně na bezpečnost a držet se několika základních pravidel.

Všichni cestovatelé i turisté se budou muset přizpůsobit požadavkům země, kterou chtějí navštívit. Opatření jednotlivých států se mohou lišit. Evropská komise však přišla s podrobným návodem, jak se na situaci připravit – a jak pravidla pokud možno co nejvíce sjednotit.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Módní dům Chanel dosáhl loni tržeb téměř 10 miliard eur

Paříž 18. června (TASR) - Módní dům Chanel dosáhl tržeb téměř 10 miliard eur v loňském roce, který byl posledním rokem designéra Karla Lagerfelda....

Pyrotechnika je pro ptáky stres, mohou přijít io život

Výbuchy zábavní pyrotechniky způsobují ptákům stres, mohou při nich přijít o život.Operence vyděšené dělobuchy ze spánku nebo odpočinku jsou dezorientované. Ve tmě a oparu...

Royal Ascot: Elegance, politické manifesty i čajové konvice na hlavě

V úterý 18. června se v britském Ascotu začal tradiční koňský královský dostih známý jako Royal Ascot. Akce patří mezi klíčové události britského společenského kalendáře...

Na Slovensku spustili web na pomoc obětem sexuálního zneužívání

Psychologové z online linky důvěry IPčko.sk spustili novou webovou stránku Stalosato.sk na pomoc dětským a teenagerským obětem sexuálního zneužívání, vydírání a manipulace (grooming) na...

Působil v USA, vrátil se domů a založil web pro onkologické pacienty

Pacienti se na jednom místě dozví o tom, na jaké vyšetření či léky mají nárok, ale také jakou sociální pomoc mohou dostat.Jsou to tisíce...