Názor Pavla Čekana: 6 opatření proti koronaviru, které musíme dodržet

Dnes, v době koronavirové pandemie, je snad každému zřejmé, že Slovensko prochází ve své historii největší zkouškou. Tou společenskou, zdravotnickou, ale i tou, jak nás autority dokážou vyvést rychle, efektivně a bez velkých ztrát z této obtížné situace.
Pokusím se shrnout, ve kterých oblastech jde Slovensko příkladem, kde jsme silní, ale i naopak, kde zatím selháváme a podceňujeme celou situaci.

K tomu, abychom zvládli pandemii, nebo, jak říká profesor Krčméry, abychom my „ovládali“ koronavirus a vytvořili mu „jasné mantinely“, k tomu potřebujeme 6 důležitých opatření, která musí naše vláda i naše společnost zajistit a dodržovat.

Prevence
V tomto případě dávám za pravdu slovenské vládě, župám, městům a zaměstnavatelům, že se uzavřely školy, úřady, hranice, letiště, automobilky, aquaparky, muzea, divadla, kina, obchodní centra a podobně.

Snížit potenciál nákazy je u koronaviru klíčovým elementem. K tomu samozřejmě musí být k dispozici rouška a dezinfekční prostředky pro každého.

Na tento stav poptávky a nouze se měla naše vláda mnohem lépe připravit. Když je virová infekce v inkubační době, každý den se počítá.

Nedávná publikace dokazuje, že koronavirus dokáže přežít ve vzduchu téměř 3 hodiny, na kartonové krabici jeden den a na plastech či oceli až 3 dny, což je pro mnohé překvapení.

A proto rouška, dezinfekce rukou, dezinfekce prostředí, hraček pro děti, klik na dveřích, přísná osobní hygiena, to je klíč k úspěšné prevenci.

Diagnostika
Sečteme-li kapacitu testování ve státních institucích, BMC SAV nebo v soukromých diagnostických laboratořích, dokážeme dnes na Slovensku testovat přibližně 1000 až 1200 pacientů denně. A děláme kolem 200 testů denně. Je to žalostně málo.

Příklady ze Šanghaje, Hongkongu, Tchaj-wanu, Číny či Jižní Koreje říkají velmi jasnou společnou řečí, a to, že plošné testování pomáhá mít COVID-19 pod kontrolou.

Při testování musíme zabrat. A to hned. Ještě předtím, než se výrazně zvýší počty nakažených. Nejlepším řešením je dnes automatizovaný přístroj od Roche, Cobas 8800, spolu s diagnostickými sety, který dokáže provést 4100 testů za den.

Zde patří poděkovat ESETu a Robertu Mistríkovi, že vyčlenili peníze a snaží se pro Slovensko pořídit tento stroj.

Samozřejmě nebudeme jedinou zemí, která chce tento přístroj používat, a proto je možné, že za další dny či týdny už tento přístroj na Slovensko nedovezeme.

Tady ale dokážou pomoci vědci. Existují i ​​jiné automatické přístroje, které dokážou provádět masivní počty testů za den. Například automatické přístroje firmy Operons. A pokud budou chybět diagnostické testy, věřím, že slovenští vědci jsou natolik vynalézaví a soběstační, že si vytvoří vlastní diagnostický set pro testování. V tomto jsme ochotni nabídnout pomocnou ruku.

Při diagnostice bych se trochu ještě přistavil. Koronavirus se primárně diagnostikuje z výtěrů nosu nebo nosohltanu, ale může se iz krve, v tomto případě se však jedná pouze o orientační diagnostiku.

Diagnostika z krve trvá 30 minut a z výtěrů několik hodin, ale ta je nejpřesnější.

Krevní test je založen na metodě ELISA, která je jednou z nejpoužívanějších imunologických metod, sloužících k detekci a stanovení koncentrace antigenů nebo protilátek v krvi. Může se použít také k vyšetření koronaviru jako nepřímá diagnostika protilátek z krevního séra.

Jedná se o rychlý test, ale pouze orientační, a tyto testy nakoupilo Slovensko ve velkém množství z Číny. Asi vás nepotěším, že tyto testy jsou nepřesné, produkují spoustu falešně negativních výsledků, což je v boji proti šíření viru spíše kontraproduktivní.

Mnohem citlivějším a přesnějším laboratorním vyšetřením ke zjištění koronaviru je real-time PCR (polymerázová řetězová reakce), která v reálném čase zjišťuje přítomnost specifické virové RNA.

Na PCR detekci je třeba odebrat výtěr z nosu nebo nosohltanu. Jelikož koronavirus je RNA virus, tak z výtěru se musí nejprve izolovat RNA včetně virální RNA, specifické pro koronavirus.

Později přichází detekce této RNA metodou zvanou RT-qPCR. V dnešní době se na celou metodu od extrakce až po RT-qPCR dají koupit celé diagnostické sety, tedy krabice se všemi reagenciemi a pomůckami od firmy Roche, ThermoFisher, Qiagen nebo Seegene.

Například kit od Seegenu byl validován na 8300 COVID-19 pozitivních pacientů z Wu-Chanu v Číně. A proč to testování z výtěrů trvá tak dlouho (několik hodin)?

Nejdéle trvá qPCR analýza. Bohužel to nelze urychlit, jelikož na to, abychom mohli detekovat RNA koronaviru, je třeba, aby stroj udělal až 40 cyklů a každý z cyklů trvá kolem 5 minut.

Ale přesnost qPCR analýzy je to nejdůležitější, abychom uměli správně diagnostikovat nakažené lidi.

Léčba
Co se týče léčby koronaviru, máme na Slovensku velkého experta, jako je profesor Krčméry. Ten už za poslední dny toho řekl hodně. Nejenže Gilead testuje svůj přípravek Remdesivir v Číně, který již byl použit v boji proti ebole, a CureVac v Německu vyvíjí vakcínu proti koronaviru, ale jsou zde možnosti experimentální léčby.

Například léky proti HIV nebo malárii by mohly také zabrat v léčbě proti koronaviru. A proto jsem rád, že na Slovensku máme takovou kapacitu, jakou je profesor Krčméry, který je v tomto top odborník, a proto je Slovensko v dobrých rukou.

Jsem si jist, že sleduje všechny trendy v léčbě koronaviru a Slovensko bude mezi prvními zeměmi, které se budou zajímat o novou a efektivní léčbu COVID-19.

Při léčbě se ještě na chvíli zastavím. A znovu, mají v tom prsty i Slováci. Před pár dny vyšel vědecký článek, který popisuje, jak výzkumný tým Slováka Martina Smíška z University of Basel prozkoumal 700 milionů chemických sloučenin, které by mohly být vhodnými kandidáty pro léčbu COVID-19.

Jedenáct molekul bylo identifikováno jako potenciálně aktivních proti novému koronaviru.

Jedna z těchto aktivních sloučenin je přírodního původu a netoxická vůči lidskému tělu.

Jedná se o taxifolin, flavonoid, který se přirozeně vyskytuje v červeném víně, čokoládě, zeleném čaji a v menším množství také v zelenině a ovoci. Možná nám příroda nabízí pomocnou ruku.

Ochrana zdravotnického personálu
Pro ty, kteří jsou v první linii boje proti koronaviru, musí stát zajistit všechny ochranné pomůcky, masky, roušky, ale i plošné testování, abychom si byli jisti, že nedošlo k infekci.

To jistě platí i pro policisty a jiné silové složky, které jsou v této první linii. Stát včetně ministerstva zdravotnictví se na tuto situaci dostatečně nepřipravil.

Ale v posledních dnech se to zlepšilo a brzy budou na Slovensku minimálně zdravotníci chráněni před infekcí. V tomto bodě je nutné poděkovat i projektu Kdo pomůže Slovensku, který založili manželé Šickovi z Pixel Federation a za poslední dny vysbírali statisíce eur, aby je použili na nakup esenciálního ochranného materiálu a pomůcek pro zdravotníky.

Tyto iniciativy hodně mluví o naší společnosti. V obtížných situacích se vždy dokážeme semknout a pomáhat si navzájem. Tato vlastnost pomůže Slovensku překlenout i tuto těžkou zkoušku, jako je koronavirová pandemie.

Predikce šíření COVID-19
Na základě dostupných dat o incidenci onemocnění COVID-19 v ČR a nejlepších dostupných modelů vytvořil před pár dny Institut zdravotní politiky za pomoci Roberta Mistríka a jiných zahraničních expertů predikci šíření COVID-19.

Jedná se o velmi prospěšný počin, i když až na popud Roberta Mistrika, kde by měl být náš stát proaktivní. Přestože se pro mnohé zdá být velmi pesimistický v počtu nakažených, hospitalizovaných a v době trvání pandemie, není důvod ke skepsi.

Je to jen prvotní model, který se bude aktualizovat. Do tohoto modelu nebylo možné zařadit parametry jako snížení pohybu lidí a tím pádem nákazy, nošení roušek, což také zastavuje šíření COVID-19, lepší povětrnostní podmínky pro zastavení šíření viru (teplejší dny v březnu než v lednu a únoru v Číně, dvakrát více sluneční světla na Slovensku v březnu než v lednu a únoru v Číně), nižší úroveň přestalého slovenského obyvatelstva než v Číně (jelikož staří lidé jsou nejohroženější skupinou, jejich nižší počet v populaci snižuje úmrtnost a počet těžce nemocných), mnohem silnější opatření vlády a zaměstnavatelů v boji proti šíření COVID-19 a podobně. Věřím, že při dalších aktualizacích tohoto modelu bude predikce mnohem optimističtější.

V tomto souhlasím s uznávanými světovými epidemiology, že pokud se všechny země zmobilizují a dodržíme tvrdá nařízení v boji proti šíření COVID-19, tak by pandemie koronaviru mohla skončit do června letošního roku.

Boj proti hoaxům a panice
V době pandemie koronaviru je důležité zachovat si chladnou hlavu, nepodléhat panice a nešířit hoaxy.

Jeden příklad za všechny. Česká molekulární biologická Soňa Peková tvrdí, že koronavirus pravděpodobně unikl z laboratoře v Číně.

Jedná se o velmi nebezpečný hoax, který se rychle šíří mezi lidmi. Není to pravda, co dokazuje i nedávná studie publikovaná v časopise Nature, že koronavirus se opravdu dostal na člověka z netopýrů. Dalším příkladem je znovu Dr. Peková, která údajně nabízí test na COVID-19 zdarma, zatímco ve skutečnosti nabízí zdarma pouze návod, jak test provést.

Avšak všechny komponenty testu, reagencie, enzymy a jiné si musíte pořídit, což nestojí málo peněz. Navíc musíte být certifikován diagnostik a testovat v certifikované laboratoři, pokud testujete pacienty.

Tyto zákonitosti je nutno dodržet. V boji proti hoaxům a panice musí být v první linii stát a jeho představitelé.

Uklidňovat obyvatelstvo, často komunikovat, šířit klid a rozvahu a vyvracet nepravdy a hoaxy za pomoci vědeckých autorit. Dlouho jsme si žili na Slovensku v krizích autority a zodpovědnosti.

Ale v době pandemie si již nelze zahrávat s vědeckými informacemi, fakty, polopravdami a hoaxami jako při očkování, léčbě rakoviny, boji proti nadváze a podobně. A proto musíme poslouchat vědce, experty v diagnostice, léčbě, prevenci, epidemiology, lékaře v první linii atp. Oni jsou naší záchranou, pomocnou rukou, naším hlasem, naším esem v boji proti koronaviru.

Pokud jsme schopni dodržet přísná nařízení státu v boji proti šíření COVID-19, pokud jsme schopni zlepšit se v plošném diagnostikování, přinést na Slovensko experimentální léčbu na koronavirus, nepanikařit, nešířit hoaxy a chovat se zodpovědně, nemám obavy o naši zemi.

Vyjdeme z této pandemie jako vítězové. Dokonce se naučíme chovat podobně zodpovědně v budoucnosti při jiných pandemiích. chřipky, které zde vždy budou.

Nošení roušky či dezinfekce rukou nebo přísnější hygienická pravidla nebudou žádnou neobvyklou věcí.

A možná se změníme také jako společnost. Budeme ohleduplnější a sounáležitost bude mít pevné místo mezi námi. Neboť se naučíme omezit se, aby mohli přežít ti v nebezpečí, jako jsou dnes naši rodiče či prarodiče. A to je velmi důležité pro vyspělou společnost.

A proto pevně věřím, že brzy rouška na našich tvářích nahradí upřímný úsměv a radost, že znovu můžeme žít plnohodnotný život plný zábavy, setkání, cestování, nákupů a práce, která nás baví.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Jak zabránit nadměrnému pocení kdekoli na těle

V dnešních vedrech se potíme opravdu všichni. Existují však lidé, kteří trpí ne až tak vzácnou poruchou potních žláz, která způsobuje abnormální silné pocení...

Svářecí technika: Jakou zvolit elektrodu na svařování?

Svařování je populárním postupem při vytváření pevných a odolných spojů dvou prvků z kovových materiálů. Výsledek procesu je ovlivněn řadou faktorů, přičemž jedním z...

V zimním období možná nesprávně větráte, dělejte to takhle

V zimě má vzduch tendenci být sušší a topením tento jev ještě více zhoršujeme. Bojíme se otevřít okno, abychom nepřišli o nahromaděné teplo, ale...

Módní dům Chanel dosáhl loni tržeb téměř 10 miliard eur

Paříž 18. června (TASR) - Módní dům Chanel dosáhl tržeb téměř 10 miliard eur v loňském roce, který byl posledním rokem designéra Karla Lagerfelda....

Máme se bát 5G sítí? Rozbíhají se iu nás, ale Číně stále nevěříme

Slovenské orgány nevěří čínským telekomunikačním gigantům. Češi přímo varují před využíváním technologií od Huawei a ZTE.Důvěřovat jim, spolupracovat s nimi nebo plně využívat jejich...