V zimním období možná nesprávně větráte, dělejte to takhle

V zimě má vzduch tendenci být sušší a topením tento jev ještě více zhoršujeme. Bojíme se otevřít okno, abychom nepřišli o nahromaděné teplo, ale tím si držíme v místnostech nezdravý vzduch, který v interiéru neustále cirkuluje.

Problémem je také vlhkost, která se pomstí zejména malým prostorem. Přísun čerstvého vzduchu do interiéru reguluje teplotu a pomáhá zbavit se nakumulované vlhkosti, díky tomu umožňuje předcházet tvorbě plísní a různých hub.

Právě tyto nežádoucí jevy podporují vznik alergií a astmatu. Je proto velmi vhodné vytvořit si z větrání denní rituál.

Jak a kdy je nejlepší větrat?
Větrejte několikrát denně, krátce a intenzivně. „V zimě je třeba větrat intenzivně dvakrát až třikrát denně alespoň 5 až 10 minut. Dojde k výměně vzduchu a zároveň se teplota v místnosti výrazně neochladí. Na jaře a na podzim může spotřebitel čas větrání prodloužit na 15 až 30 minut několikrát za den,“ radí Magdaléna Bartková ze společnosti VELUX.

Běžné ranní rituály mnoha lidí často zahrnují vyvětrání ložnice a koupelny po sprchování.

Podobně mnozí instinktivně otevírají okna, aby přivedli do místnosti čerstvý vzduch po vaření a úklidu, při návratu domů nebo před spaním.

Pravidelné větrání domácnosti přispívá ke zdravému vnitřnímu prostředí a zvyšuje komfort bydlení členů rodiny.

Jak si můžete uškodit nesprávným větráním?
Znečištění vnitřního ovzduší a přítomnost škodlivin v domácnosti je zátěží zejména pro alergiky, astmatiky, lidi trpící chronickými respiračními onemocněními, neboť přítomnost těchto faktorů jim může zhoršovat zdravotní stav a celkovou kvalitu života.

„Znečištěné prostředí v domácnosti se může často projevovat drobnými, nežádoucími příznaky ve formě dráždění očí, nosu, krku či kůže nebo příznaky jako je únava či bolest hlavy.

Stále častější je také výskyt různých alergií a chronických respiračních onemocnění jako astma či bronchitida, která mohou být také spojena se znečištěným vnitřním prostředím, v důsledku přítomnosti prachu, peří, srsti, roztočů, plísní či chemických škodlivin přítomných ve vnitřním ovzduší, zejména těkavých organických látek uvolňujících se z nábytku, podlah, barev či chemikálií používaných v domácnosti,” upozorňuje Martina Merková z Úřadu veřejného zdravotnictví Slovenské republiky.

Akutní respirační onemocnění podle jejích slov přichází v úvahu právě v tomto období v chladných měsících roku, kdy se ve vnitřním prostředí domácnosti častěji zdržuje více osob a při nedostatečném větrání je vyšší riziko nákazy zdravých členů domácnosti od nemocných.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Znáte hořčíkový olej, který dokonale hýčká naše svaly?

Všichni sportovci, ať už jsou vrcholoví nebo rekreační se minimálně občas setkají s bolestmi svalů. Stačí „přepísknout“ trénink nebo v soutěži jet na plný výkon, či...

Pyrotechnika je pro ptáky stres, mohou přijít io život

Výbuchy zábavní pyrotechniky způsobují ptákům stres, mohou při nich přijít o život.Operence vyděšené dělobuchy ze spánku nebo odpočinku jsou dezorientované. Ve tmě a oparu...

Jaro přinese do zahrady barevný karneval

Jaro přináší do zahrady nový život, vůně a barvy. Jako první se objevily bílé sněženky a krokusy. Později se k nim přidají jarní kosatce,...

Na Slovensku spustili web na pomoc obětem sexuálního zneužívání

Psychologové z online linky důvěry IPčko.sk spustili novou webovou stránku Stalosato.sk na pomoc dětským a teenagerským obětem sexuálního zneužívání, vydírání a manipulace (grooming) na...

Soukromá školka Praha 10 – kvalitní vzdělávání ve skvělém prostředí

Soukromá školka v Dubči se nachází v krásné prvorepublikové vile se vzrostlou zahradou. Celý objekt je po rekonstrukci, vyhovuje tak legislativním požadavkům, a hlavně...