I tašky mohou rozkvést

Jaro je období, kdy milovníci květin a zeleně plánují i ​​nové balkonové výsadby, oživení teras a možná i jiných prostor venku v zahradě, kde by vynikla závěsná nádoba s převislými květinami.

„Chcete-li vyzkoušet nové a zajímavé pěstování balkonových rostlin, určitě sáhněte po květinových taškách a tubách,“ tvrdí Erich Seemann, který se již sedmnáctou sezónu věnuje prodeji rostlin a příslušenství.

Závěsné květinové tašky jsou zhotoveny ze speciálních materiálů, které jsou odolné proti slunci a vodě. Taška obdélníkového tvaru má pět, osm nebo deset otvorů a určena je k zavěšení na zeď. K tomu slouží silný popruh v horní části, který udrží vlhký substrát is rostlinami, aniž by se přetrhl.

Květinové tuby mají dvanáct až dvacet otvorů z obou stran. Jsou určeny k zavěšení do prostoru a rostliny se tedy vysazují dokola. K výsadbě se používají mladé rostlinky ze sadbovačů. Otvory na taškách mají v průměru do 2,5 cm, takže rostlinku koupenou v květináči byste tam pro mohutnost kořenového systému nedostali. S určitostí by se polámala i během manipulace.

V taškách můžete pěstovat netýkavky, surfy, petunie, sanvitálie, verbeny, muškáty, million bells a spoustu jiných balkónovek. Dokonce i jahody a hrášek. Pokud nechcete koupit rostliny v sadbovačích, můžete si letničky vypěstovat ze semen a jako malé rostlinky propikovat do otvorů na tašce.

Úspěchem pěstování je vhodný substrát, který dobře saje a drží vodu. Nejlepší je zakoupený univerzální zahradnický substrát smíchat ještě s vlastní zeminou ze zahrady, resp. přimíchat podíl písku. Substrát před naplněním tašky zvlhčete.

Budete překvapeni, jak je taška po naplnění těžká. Potom umístěte zavlažovací trubky. Plastové trubky s otvory po celé délce jsou univerzální, vhodné pro všechny tipy závěsných tašek. Zalévání je tak jednodušší, účelové a praktické. Voda se dostane jednoduše ke kořenům rostlin.

Rozhodnete-li se zalévat tašku svrchu, počítejte s tím, že proud vody substrát vyplaví a mladé rostlinky, které jste právě vysadili také nebudou spokojeny. Tento způsob zalévání je vhodný pro tašky, které jsou již přerostlé a kořeny již vyplnily jejich větší část, takže přebytečná voda proudem nevyteče ven. Po vložení zavlažovací trubky můžete začít vysazovat.

Pro jednodušší manipulaci si tašku položte vodorovně na zem a tak vysazujte. Po vysazení zalijte jemnou růžicí pomocí krhly. Takto můžete nechat tašku pár dní, dokud se rostliny zakoření.

Tuby vysazujte již zavěšené. Jelikož jsou otvory z obou stran, rostliny budou potřebovat volný prostor kolem. Nezapomeňte přidávat do vody hnojivo pro bohaté kvetení, které potřebují rostliny v tubách stejně jako ty pěstované v nádobách a truhlících. Doporučujeme hnojivo Kristalon „Květ a plod“.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Znáte hořčíkový olej, který dokonale hýčká naše svaly?

Všichni sportovci, ať už jsou vrcholoví nebo rekreační se minimálně občas setkají s bolestmi svalů. Stačí „přepísknout“ trénink nebo v soutěži jet na plný výkon, či...

Jak zabránit nadměrnému pocení kdekoli na těle

V dnešních vedrech se potíme opravdu všichni. Existují však lidé, kteří trpí ne až tak vzácnou poruchou potních žláz, která způsobuje abnormální silné pocení...

Jak se obléknout na pracovní pohovor radí pracovní portál MyJobsi

Tuto otázku řeší před prvním setkáním se svým potenciálním zaměstnavatelem skoro každý. A pokud jste zrovna vy jedincem, kterého by tohle vůbec nenapadlo pitvat,...

Názor Pavla Čekana: 6 opatření proti koronaviru, které musíme dodržet

Dnes, v době koronavirové pandemie, je snad každému zřejmé, že Slovensko prochází ve své historii největší zkouškou. Tou společenskou, zdravotnickou, ale i tou, jak...

V zimním období možná nesprávně větráte, dělejte to takhle

V zimě má vzduch tendenci být sušší a topením tento jev ještě více zhoršujeme. Bojíme se otevřít okno, abychom nepřišli o nahromaděné teplo, ale...