Svařování je populárním postupem při vytváření pevných a odolných spojů dvou prvků z kovových materiálů. Výsledek procesu je ovlivněn řadou faktorů, přičemž jedním z nich je právě výběr elektrody.
Svářecí technika
Kvalitní svářecí technika je nezbytností pro vysokou kvalitu spojů. Nejde přitom jen o svářečku, důležitá je také svářecí elektroda. Elektrody jsou rozdělovány na obalované a neobalené. Ty neobalené najdou využití zejména při svařování specifických materiálů jako je legovaná i nelegovaná ocel či hliník. Obalované elektrody jsou využívány pro svařování větších celků – ocelových konstrukcí či tlakových nádob.
Svařovací technika
Obalované elektrody jsou specifické ochranným obalem, ten se během sváření postupně odtavuje. Existuje několik typů těchto elektrod. Jednou z nejběžněji používaných obalovaných elektrod je rutilová elektroda. Je vhodná pro svařování krátkých spojů u tenkých prvků, její použití je relativně snadné. Setkat se můžete také s bazickou elektrodou, kterou využívají zejména profesionálové. Něco mezi je pak rutil-bazická elektroda, která nabízí vysokou kvalitu, přičemž svařovací technika nabízí snadné použití.
Neobalené elektrody
Z neobalených elektrod se nejčastěji lze setkat s wolframovými elektrodami. Pokud nejste ve svařování profík, moc často se s nimi pravděpodobně nesetkáte. Čistá wolramová elektroda je využívána pro svařování hliníku střídavým proudem. Využívány jsou také elektrody s příměsí – cerové, zirkonové, lanthanové či thoriové wolframové elektrody. Konkrétní výběr pak záleží od svařovaného materiálu a metody.
Obalované elektrody využijete jako hobby nadšenec i zkušený svářeč. Rutil-bazická elektroda nabízí ty nejlepší vlastnosti, proto je oblíbenou volbou. Ovšem i rutilová elektroda najde široké využití.