Pyrotechnika je pro ptáky stres, mohou přijít io život

Výbuchy zábavní pyrotechniky způsobují ptákům stres, mohou při nich přijít o život.
Operence vyděšené dělobuchy ze spánku nebo odpočinku jsou dezorientované. Ve tmě a oparu z pyrotechniky těžko rozeznávají překážky jako budovy, zastávky, auta. Informovala o tom ředitelka organizace Ochrana dravců na Slovensku (RPS) Lucia Deutschová.

„Denní druhy ptactva v noci odpočívají. Potřebují šetřit drahocennou energii a ve dne si sehnat potravu. To, že ptactvo nevidíme, neznamená, že není zrovna tam, kde jsme se rozhodli odpálit petardu či světlici,“ říká Tomáš Veselovský z RPS. V zimních dnech je každá ztráta energie pro ptáky mimořádně nebezpečná, podotýká. Ohroženy mohou být i noční druhy. sovy.

Deutschová uvádí pár rad, jak oslavit příchod nového roku ohleduplně k ptákům. Namísto hlučných dělobuchů mohou lidé zvolit prskavky nebo svíčky. „Eliminujete tak nejen hluk, ale také nepříjemné zbytkové toxické látky v prostředí,“ poznamenala.
Pokračuje, že pokud se pyrotechniky lidé neumějí vzdát, měli by si vybrat takovou, která má jen malý dosah v hlučnosti i světelných efektů. Pyrotechnika by se podle Deutschové neměla používat v blízkosti lokalit, kde se může ukrývat ptactvo nebo jiná zvířata. „Vyhýbejte se porostům stromů či keřů, nezamrzlým vodním plochám, parkům, hřbitovům, zahradám a dalším místům, která živočichové s oblibou využívají k odpočinku,“ řekla.

Alespoň jeden den před použitím pyrotechniky by se měla odstranit všechna krmítka a jiná lákadla pro ptactvo. Pokud se odstranit nedají, Deutschová radí je zakrýt. Při nalezení zraněného nebo vysíleného ptáčete je třeba okamžitě kontaktovat odborníky a zajistit mu kvalifikovanou pomoc.

„Pozorně dodržujte návod k použití pyrotechniky, kterou se chystáte použít. Tyto pokyny často obsahují také zásady pro ochranu domácích zvířat a volně žijících živočichů,“ říká Deutschová.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Koupelna jako oáza klidu a odpočinku

Není lepší pocit, jak se po dlouhém dni v práci zavřít v koupelně a dopřát si pár chvil jen pro sebe. Byla by škoda,...

Zeptali jsme se designérky: Jak efektivně zařídit malý prostor?

Stylové bydlení není otázkou peněz ani velikosti prostoru. S trochou vynalézavosti a fantazie si můžete zařídit malé prostory i bez toho, abyste zruinovali svůj...

Extrémně vysoké legíny, pastely a ekologie: Jaké trendy čekají sportovní módu?

Sportovní oblečení proniklo už v minulých letech do každodenního života. U lidí rostou aspirace ve wellness oblasti, mění pojem luxusu a nově jej definují...

Royal Ascot: Elegance, politické manifesty i čajové konvice na hlavě

V úterý 18. června se v britském Ascotu začal tradiční koňský královský dostih známý jako Royal Ascot. Akce patří mezi klíčové události britského společenského kalendáře...

Pomáhají tam, kde selhal stát: Mladý pár spustil letní školu pro děti z osady

Mladá dvojice se rozhodla pomoci přes pandemii obci, odkud pocházejí její předkové.Na poličce je dvanáct sklenic od hořčice, na každé je jedna nálepka se...