Slovenské orgány nevěří čínským telekomunikačním gigantům. Češi přímo varují před využíváním technologií od Huawei a ZTE.
Důvěřovat jim, spolupracovat s nimi nebo plně využívat jejich technologie? Američané v tom mají jasno a říkají ne, alespoň v případě výstavby 5G sítí. Technologie, která v těchto dnech přichází ik nám a může změnit fungování naší společnosti tak, jak ji známe.
Ale my v Evropě stále nevíme, jak přistupovat k čínským technologickým gigantům a právě téma 5G to naplno odhalilo.
Několik příkladů ze světa hovoří o tom, že bychom měli být minimálně ostražití. A ani evropské vlády se v této otázce stále neumějí shodnout.
Češi varují. My jsme opatrnější
V těchto dnech na Slovensku spouštíme první 5G síť ai naše tajné služby si kladou tutéž otázku, jako jinde ve světě: Představuje pro nás vpuštění čínských gigantů Huawei a ZTE do této klíčové sféry společnosti vůbec nějaké riziko?
Češi už na to mají odpověď. Tamní Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal ještě loni varování, aby Česko nevpustilo čínské dodavatele telekomunikačních technologií do země, informoval portál Neovlivni.cz.
Podobné doporučení je zmiňováno iv nejnovější zprávě Slovenské informační služby (SIS) za loňský rok.
Zatímco SIS hovoří jen obecně o „čínských provozovatelích“, český NÚKIB hovoří přímo o dvou největších čínských hráčích v této oblasti: Huawei a ZTE.
Huawei chce za toto varování dokonce Čechy žalovat.
Obvinění odmítá také šéf slovenské pobočky čínské firmy na Slovensku Colin Cui Yu. „Absolutně odmítáme obvinění z průmyslové špionáže, protože na to nejsou žádné relevantní důkazy,“ říká Cui pro Aktuality.sk.
O citlivosti připuštění čínských telekomunikačních firem může svědčit také kauza kolem nedávné bratislavské konference Globsec, kde měl být Huawei partnerem. Čínská firma nakonec od sponzorství konference upustila, údajně i pod tlakem prezidentky Zuzany Čaputové, která měla hrozit bojkotem akce.
Podezření z minulosti
Společnost Huawei je terčem těchto obvinění již dříve. To dosud nejznámější sahá ještě do roku 2003 a týká se amerického technologického gigantu Cisco. Ten obvinil čínský Huawei z krádeže zdrojového kódu používaného v routerech Cisco.
Huawei údajně zkopíroval také jejich manuály, ve kterých měly být stejné chyby, co zakladatel firmy a bývalý důstojník Čínské lidové armády Žen Čeng-fej podle Wall Street Journal označil za „shodu okolností“.
Případ o rok později skončil mimosoudní dohodou mezi oběma firmami. Její detaily nejsou dodnes veřejnosti známy. Známá je jen dohra skandálu – Huawei nakonec sporný kód ze svých zařízení odstranil.
Huawei z průmyslové špionáže obvinily i jiné západní firmy. V roce 2014 tak učinila americká pobočka T-Mobile – čínští pracovníci jim prý ukradli technologii používanou na pokusném robotovi zvaném Tappy.
O Tappym dodnes nevíme příliš mnoho. Jeho hlavním úkolem mělo imitovat lidský kontakt s telfony ještě předtím, než se dostanou na trh. Zaměstnanci Huawei údajně testovali robota Tappy, ale později se mělo ukázat, že údaje o robotovi ve skutečnosti využívaly k vývoji vlastního, podobného, robota.
Opět však chybí přímé důkazy o takzvané průmyslové špioniži.
Nejvíce otazníků však vyvolává ještě mnohem starší skandál. Týká se severoamerické společnosti Nortel, kdysi vlajkové lodi Západu v oblasti telekomunikací. Jen v USA kontroloval Nortel téměř polovinu trhu a pro Kanaďany, kde firma sídlila, to byl jakýsi strategický podnik.
V lednu 2009 však 114 let starý telekomunikační gigant vyhlásil bankrot.
Někteří jeho bývalí zaměstnanci dodnes věří tomu, že to bylo iv důsledku kyberšpionáže ze strany Číny. Tehdejší šéf pro kyberbezpečnost v Nortelu Brian Shields tvrdí, že z údajné krádeže technologií Nortelu profitoval nejvíce právě Huawei. Opět však chybí přímé důkazy.
Češi jsou opatrnější již dříve
Proč tedy americký prezident Donald Trump, české či australské bezpečnostní úřady odmítají pustit Huawei do projektu vybudování 5G sítí?
Cui, který je šéfem Huawei pro Slovensko, opět hovoří jen o „klepu“.
„Ve zprávě SIS se nezmiňují žádné konkrétní firmy. Zmiňují se tam jen čínské firmy obecně. A Čína má řadu firem,“ reaguje.
„Aktivity čínských zpravodajských služeb se soustřeďovaly zejména na získávání informací z oblasti informačních a telekomunikačních technologií,“ píše se v nejnovější zprávě SIS za loňský rok.
Hlavní konkurent Huawei – švédský Ericsson – obvinění kolem Huawei raději nechce komentovat.
„To není něco, co bychom mohli komentovat,“ říká pro Aktuality.sk CEO Ericsson Slovakia Zsolt Komzsik.
Ericsson mimochodem působí iv samotné Číně, kde rovněž buduje 5G sítě. „V minulosti jsme s čínskými firmami vyhráli různé kontrakty,“ přiznává Komzsik. Mimochodem, Ericsson dnes buduje 5G sítě také v samotné Číně.
Nejde jen o obvinění. Problémem je čínský režim
Podle odborníků na dění v Číně v případě Huawei přímé důkazy o podezření nejsou až tak důležité. Zásadní problém vidí už jen v tom, že mateřská firma je napojena na čínskou komunistickou stranu.
Myslí si to také Filip Jirouš z českého portálu Sinopsis. Právě český portál Sinopsis se dlouhodobě věnuje možné hrozbě čínských zájmů v Česku „Huawei i přesto, že je soukromou firmou, má velmi blízko k čínskému režimu,“ říká Jirouš pro Aktuality.sk.
Korporace této velikosti podle něj „zkrátka nemůže fungovat bez propojení s čínskou armádou, zpravodajskými službami a komunistickou stranou“.
Domnívá se také, že v dnešní Číně je prakticky nemožné, aby tam existovala tak obrovská firma „aniž by byla pod kontrolou státostrany“.
Také šéf slovenského Huawei přiznává, že matka firmy působící v Číně má ve svých řadách členy komunistické strany, jak je to v zemi i pravidlem. Mimochodem, i Cui začínal svou kariéru v Huawei právě v Šen-čeně, kde začínal i zakladatel firmy Žen Čeng-fej.
„Ano, část zaměstnanců naší společnosti je členem komunistické strany, to je pravda. Být členem strany je individuální právo a svoboda každého zaměstnance. Na naši společnost to nemá žádný vliv,“ tvrdí šéf Huawei pro Slovensko.
„Jsme 100% soukromá společnost, náš vztah s čínskou vládou je stejný jako vztah každé jiné soukromé společnosti zde na Slovensku s vládou. Vláda nebo jakákoli organizace včetně Komunistické strany se neúčastní rozhodování a operací společnosti Huawei,“ říká Cui pro Aktuality.sk.
Český NBÚ: Nedoporučujeme to
Před větším vpuštěním čínských technologických firem do našeho prostoru však nejnovější nevaruje už jen SIS, ale také slovenský Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Huawei dokonce už i on přímo zmiňuje, podobně jako české bezpečnostní služby.
„Zpravidla se nevyjadřujeme k aktivitám soukromých firem, ale používání zařízení výrobce Huawei považujeme za bezpečnostní riziko a jejich použití ve státních systémech určených pro přenos dat (jakoukoli komunikaci) nedoporučujeme,“ tvrdí NBÚ pro Aktuality.sk.
Pro Huawei dnes na Slovensku pracuje asi 70 lidí. Z nich čtyři včetně CEO Huawei Slovakia sem přijeli z Číny. „Musíme se podívat na fakta a na realitu. Pokud jsou zde nějaké problémy, sedněme si spolu s odborníky na kyberbezpečnost,“ vyzývá Cui.
Pokud jde o celou Evropskou unii, ta loni vydala v případě výstavby nových 5G sítí jen jakýsi „návod“ (toolbox), kterým se mají řídit jednotlivé členské státy. Čínské firmy se v něm přímo nezmiňují. Ale takzvaný toolbox hovoří o tom, že 5G sítě mohou představovat bezpečnostní riziko – budou-li v rukou rizikových firem.
Rozhodnutí o působení čínských firem v oblasti telekomunikací však v konečném důsledku bude jen na jednotlivých evropských vládách.
\“V současnosti neevidujeme zařízení od čínských výrobců v komunikační infrastruktuře státu a budeme usilovat, aby to tak i zůstalo,\“ uzavírá slovenský NBÚ.
https://iextra.cz/ve-svetle-uplnku-nocni-magie-a-odhalene-tajemstvi/
https://metroextra.cz/aplikant-cz-poradi-jak-nepostupovat-pri-reklamaci-zbozi/
https://smag.cz/zavod-ve-spa-francorchamps-ovladl-lewis-hamilton/